הבחירה בירוק

לבחירה בירוק- יש כמה סיבות טובות

ריאות ירוקות- כך נקראים שטחי הגינון בשפה התכנונית.
מה הקשר בין הירוק- הצומח, לבין הריאות והנשימה שלנו?
(ואולי גם יש קשר לנשמה על זה בסוף הכתבה)

אכן יש קשר- בין הצמחייה לבין הריאות שלנו-
כול צמח ירוק – קטן וגדול, עושה בכול שעות האור תהליך שבו הוא קולט דו-תחמוצת הפחמן , CO2 שאנו פולטים בנשימה, ושכלי הרכב, ותהליכי בעירה שונים במפעלי תעשיה פולטים. חומר זה רעיל עבורנו.
בעקבות בירוא יערות וגורמים נוספים, הופר המאזן הטבעי של הפחמן הדו-חמצני וכמותו באטמוספירה, ובאוויר שאנו נושמים, גדלה.
מי שמאזן עבורנו את הרכב האוויר הם הצמחים. הפסולת שנפלטת בנשימה ובשריפה, משמשת חומר גלם לבניית חלקי הצמח, ובתהליך משתחרר חמצן, הנחוץ לקיום בני האדם ומגוון בעלי החיים.

מולקולות חמצן מיוצרות כתוצר לוואי בפוטוסינתזה – תהליך בסיסי בייצור חומרי המזון על ידי הצמחים.
הצמחים בכול סדרי הגודל שלהם, פולטים את החמצן אל הסביבה. לעובדה זו חשיבות אבולוציונית רבה: בזכות הופעת צמחים על פני כדור הארץ החל בהדרגה שיעור החמצן באטמוספירה לעלות. במרוצת הדורות התפתחו יצורים המסוגלים לנצל את החמצן עצמו לשם הפקת אנרגיה; אלו הם היצורים הארוביים, הכוללים את היצורים המפותחים ביותר, ואת האדם.

הכמות של הצמחים, וחלקיהם הירוקים- קשורה ביכולת הייצור שלהם. כמות צמחיה צפופה ועשירה- תייצר עבורנו יותר חמצן, ותקלוט יותר פסולת, ואנחנו נצא ברווח.

עיצוב הסביבה שלנו הוא פשרה בין התפיסה העיצובית, לגביה יש לאנשים רעיונות שונים, לבין הידיעה שישנה בדרגה זו או אחרת במודעות שלנו- , שראות ירוקות- כלומר צמחים- זהו צורך קיומי.
כמה שטח אנו מקדישים לצמחיה ביחס לשטחים בהם יש פעילות שפוגעת באיכות האוויר?
החשבון איננו מקומי, אלא גלובלי. אנחנו לא סגורים בבועה מבחינת האוויר שאנו נושמים, שטחים ירוקים במקום כלשהו , יסייעו לשמור על תקינות האוויר, כפי שזיהומי אוויר בסביבתנו הקרובה והרחוקה אין להם גבולות, והם מגיעים עד אלינו, ואין דרך לעצור אותם.
הצמחים עוזרים לנו לשפר את איכות האוויר, ואת בריאותנו, וככול שיצמחו בשפע, כך יוכלו לעשות בהיקף יותר משמעותי את תפקידם.
צמחי נוי, צמחי תועלת, וסתם "צמחי בר", עשבים שגדלים מעצמם. כולם עושים את העבודה עבורנו.
הם חלק מסביבה בריאה יותר עבורנו.

החורשות הנטועות ביישובים, והעצים בכלל, מלווים אותנו,
לא סתם הצבע הירוק נבחר כצבע המסמל משהו חיובי. תפקידו בטבע שזור וקשור באפשרות קיומנו.

ומה עם הנשמה?
הקשר לטבע ואהבת הטבע- מתרחשים כאשר אנחנו מתפתחים ומתעצבים בסביבה בה הטבע קרוב, במרחק פסיעות ברגליים, במרחק הליכת ילדי הגנים, וטיול עגלות הפעוטונים.

הקרבה לטבע יוצרת חוויה של רוגע, ויופי, וחוויה זו מתחברת לזיכרונותינו מהמקום בו גדלנו, כאשר יש בו שטחים ירוקים, מנוקדים בצבעי פרחים, ובהופעת פרפרים, חיפושיות, וציפורים.

בכפר שבו אני גרה כבר שנים נטעו עצים, ונוצרו עוד חורשות, ובשנתיים האחרונות גם לכסות הצומח הירוק שבין העצים, ובשוליים, יש מקום.
ירוק טוב לנשימה ולנשמה. גשמי החורף הצמיחו לנו עוד מהכסות הירוקה.
גם לפרחי הבר, שחזרו אל תוך היישוב, וגם לשלל בעלי החיים, חרקים וציפורים יש מקום.
אני רואה בדמיוני את העצים שנטעו התושבים הולכים וגדלים, ואת הזיקה שיפתחו הילדים לטבע הקרוב שסובב אותם הולכת ומתפתחת. מברכת על תרומתו של הטבע לחיינו.

השאר תגובה