בלוג יומן- נרקיסים 19.1.20

הרבה גשם לאחרונה. חורף אמתי.
לפני כמה שבועות עוד נראה שאולי הוא לא יבוא, או אולי יהיה רק חורף סימלי, כמו שקורה לפעמים.
אבל לקראת אמצע דצמבר, היתה מנת גשם משמעותית, ולקראת סוף דצמבר הגיעו ימים של חורף נדיב,
עם כמות גשם מפתיעה. ומאז זה נמשך. הרבה ימי גשם, וגלים של ימים גשומים מאד.
יש לי מד גשם מול החלון, ומד גשם בחצר, ואני עוקבת ורושמת כמויות, בטבלת אקסל שהכנתי.

גם בשנה בה נולד הבן הבכור שלי, החורף גם התמהמה. ילדתי בחנוכה, ורק אז, בעשירי בדצמבר, התחיל החורף.
ההורים שלי הביאו לי זר נרקיסים מהגינה, במושב, לכבוד הלידה.
במושב שלי בעמק , בשנות ילדותי, החורף היה מלווה בפריחה שופעת של נרקיסים. היינו יוצאים לטיולים נעולים במגפי גומי שחורים, וחוזרים עם זרי פרחים.
זה היה טרם הזמן של המודעות לשמירת טבע, וגם טרם הזמן שבו החקלאות האינטנסיבית דחקה את רגלי הנרקיסים, והשאירה אך מעט מהם, פחות ופחות.
מי שיוצא היום לטייל בשדות המושב לא ייתקל על פי רוב באף אחד. עד כדי כך לא הותירו להם מקום, ולא התחשבו בהם.
לא קטפו, אך כבשו את החלקות שנה אחר שנה עם חריש עמוק, וריסוסים. חפרו את התעלות, וריססו את הגדות, וצידי הדרכים ללא התחשבות כלל.
כך בשטחי המושב שלנו.

היה מסלול אחד בו הלכתי, שבשוליו היו מספר מועט של נרקיסים. חלקה זו היתה שייכת למשק של אבי, והיו לה שוליים רחבים, בזכות קו חשמל שעבר לאורכה, בינה ובין הדרך הסלולה בחומר ריבוד.
בגלל קו החשמל השוליים האלו הוזנחו, וכך הנרקיסים יכלו לשרוד.
בשנים האחרונות, לפני קצת למעלה מעשר שנים, החלקה עברה אלי בירושה. הלכתי לבדוק שהנרקיסים עדיין שם, והתחלתי לטפל בהם כאילו הם נמצאים בשמורת טבע.. שתלתי לצידם גם בצלי חצבים, וזרעתי צמחי בר.
בעשור השנים הזה הספיקו לבטל את עמודי החשמל ולהטמין את החוטים באדמה. זה לא עשה נזק לנרקיסים.
מידי חורף הם צצו שם מחדש ונראה שקצת התרבו.
גיליתי גם שבהמשך, רחוק יותר בשולי חלקה זו , שהיא צרה יחסית וארוכה, יש עוד קבוצות של צמחי נרקיס, והתחלתי לעקוב גם אחריהם.
לאורך שנים אלו גיבשתי בהדרגה את התוכניות שלי לגבי החלקה. ראשית עשיתי לה הסבה לאורגני, ואז התחלתי נטיעות של עצים שונים בשוליים, ויער משק קטן שרובו אקליפטוסים, בקצה הרחוק, קצה שסובל ממים עומדים בחורף.
כעבור שנים מספר , הגעתי לאזור הנטוע אקליפטוס, בעונה המתאימה לגלות שיש שם עוד שמורת נרקיסים.
לא שמתי לב קודם לנרקיסים אלו משום שלא היתה עבודה לעשות שם בעונה בה הבוץ שולט, שהיא העונה בה הנרקיסים צצים בהפתעה מהקרקע, פורחים, ונעלמים שוב בין העשבים שמתחרים בהם בקלות, מבחינת הגובה.
מאז יודעת שזכיתי למתנה נדיבה- שמורות נרקיסים בשטח שבטיפולי.
פינת הנרקיסים האחרונה שגיליתי היא הגדולה שבהן.
עוד דבר שקרה, בזכות מזל, הוא ששתילי האקליפטוס לא הספיקו לכסות את כול החלקה שיועדה לנטיעה, ונותר קטע ללא עצים בצד מערב, די רחוק מההתחלה.
מסתבר שהנרקיסים בדיוק צומחים בקטע זה, שאינו מיוער.
משהבנתי זאת, לא עשיתי השלמת נטיעה בקטע זה , כפי שעשיתי בקטעים אחרים.

לעיתים בקיץ, כשהמרווחים בין העצים התמלאו קוצים, נכנסתי לכסח את העשבים, בסוף העונה, ולאפשר מעבר. ( עבדתי עם הטרקטור והמכסחת שמשמשים במשק). התחלתי לשים לב ולהיזהר על אזור הנרקיסים, ולכסח שם רק כשהכול התייבש. מכינה את המקום להתחדשות שלהם בעונה הבאה.
שמתי לב שחלק מהנרקיסים צומחים במקבצים מאד צפופים. בחלק מהשנים התפניתי לחפש את הבצלים בקיץ, בעונת התרדמה שלהם, ולהוציא כמות לריבוי, מהמקומות בהם הקבוצות היו צפופות במיוחד. ( סימנתי את המקבצים לפני שהעלים נבלו ונעלמו להם).
הצלחתי להעתיק לא מעט בצלי נרקיסים, ולהפיץ אותם במקומות שנראו לי מוגנים, בשורות העצים, שנטועים בהמשך החלקה, ובאזור האקליפטוסים בכמה נקודות נוספות.
שנה אחת הצעתי בצלים במשורה לכמה ידידים בעלי משקים, שבטחתי בהם שישתדלו לשתול את הבצלים במקומות שסביר שיוכלו להתקיים שם לאורך שנים, בתקווה שיעסקו גם הם בהחזרת נרקיסים לשדות.
כמה בצלים העברתי לחורשה חדשה סמוכה, בה אני יוזמת הנטיעה והמטפלת, וגם היחידה שנכנסת לשם עם טרקטור.

ההעברות הצליחו עד כה, ועכשיו בבוא החורף נרקיסים מציצים אלי עם פריחתם בנקודות נוספות. מקווה שניתן לתקן מה שקלקלנו לאורך שנים. מקווה להמשיך להפיץ נרקיסים בשנים הבאות.

לקריאה נוספת: נרקיס מצוי    גאופיטים

השאר תגובה