דצמבר – זמן לקטיף של חלק מהירקות

זמן לקטיף של חלק מהירקות, ולמעקב אחר נביטת עשבייה.

chard
מנגולד- נקטף לאורך עונה ארוכה

הקור הולך ומתגבר בהדרגה. אלו הימים הקצרים של השנה.
כול אלו מאטים את הפעילות במרבית הצמחים, ביחס לקצב צמיחה בימים חמימים יותר ועם שעות אור ארוכות יותר. בין הצמחים יש אלו שמותאמים לעונה זו, וצמיחתם יפה.
ירקות של עונת החורף, שהחלו דרכם בסתיו, משגשגים. חלקם מהמינים כבר בקטיף, וחלקם מתקרבים לקטיף. תלוי כמובן במועד בו נשתלו, ובזן.
בדף של נובמבר מפורט קצת יותר על צמחים שאפשר להמשיך לגדל גם בדצמבר.
הרשימה בקיצור – פול ואפונה, גזר וחסה, כרובית וכרוב, שום וארטישוק, בצלים, פקעות וזרעים של צמחי גינה וצמחי בר.

לכול צמח קצב גידול  משלו.

small radish
ערוגת צנונית

הקצב משתנה בהתאם לרמת הטמפרטורות ולשעות האור, אך לכול ירק יש פרק זמן אחר מזריעה לקטיף. לדוגמה – הצנונית מהירה, וכעבור כחודש וחצי אחר הזריעה ניתן לאסוף צנוניות.
חסה בקיץ נקטפת כחודש אחר השתילה, ואילו בחורף משך הגידול 3 חודשים. כרובית מתפתחת כ4 חודשים. וגם הגזר.
אפשר לנהל יומן, לעקוב אחר הצמיחה, ולתעד את המידע עבור השנים הבאות.

השקיה
גשמים ראשונים כבר היו על פי רוב ואין, או כמעט שאין צורך בהשקיה, פרט לשתילים חדשים .אחרי שהגשם חולף אפשר לבדוק את מצב הרטיבות באדמה, ואם היא בוצית בעומק של אצבע ויותר, אין צורך בהשקיה, במקומות שקודם היו מושקים. מקומות שלא הושקו לפני הגשם – יש לבדוק יותר לעומק, כדי להבין עד איזה עומק הגשם חדר, והאם זה מספיק כדי לאפשר לשורשי הצמחים להתפתח לגודלם המלא. גם שורשים של ירקות ועשבים קטנים מגיעים במהרה ל50 סנטימטרים, ואף יותר.

עשבייה 
בעקבות הגשמים יש נביטת עשבייה שגורמת לשטחים שהיו והושארו ריקים להתמלא צמחים חדשים, רעננים. המראה הירוק מרענן אחר תקופת היובש. העשבים בינתיים בראשית דרכם.
נביטת העשבייה היא עניין מעניין, שיפה לצפות בו ולעקוב אחריו. כדאי ללמוד להבחין ביניהם, ולעקוב אחר המעבר מעלי נבט לעלים אמתיים, ולהבחין מי מהנבטים הולך להיות שתלטן ומפריע, ומי יישאר עדין ובגובה נמוך. את מי כדאי להוריד, (יותר קל כשהעשבים עדיין צעירים וקטנים), ואת מי להשאיר. מי מהעשבים טוב לליקוט, ומי שייך לפרחי הבר שנחמד שיהיו בגינה.

את העשבייה שעוקרים כדאי מאד להשאיר בגינה. הצמחים שיבלו ויתפרקו יזינו את האדמה ויטייבו אותה.
אפשר למצוא עוד חומר בנושא העשביה- שהעליתי בבלוג בתאריך 11.01.17   מעבר לדף

 

השאר תגובה