מלחמות וסכסוכים כאמצעי לשליטה

SELRES_8aa7a253-eb78-4bdc-8f3e-62ffa9ca30e9SELRES_8aa7a253-eb78-4bdc-8f3e-62ffa9ca30e9לכול אורך ההיסטוריה  היו אנשים שרצו לשלוט באחרים

Separation
הפרדה

המצב האידאלי הוא שאנשים עם חזון, ראייה קדימה, ויכולת להנהיג, יסייעו לאחרים להשיג תנאי חיים טובים יותר. לשפר את המצב, לעצב ולגבש מערכות יחסים בונות.

מה שקרה בפועל, ומה שמתועד לאורך שנים של היסטוריה אנושית, הוא שדמויות חזקות ובעלות יכולת השפעה, ניצלו את יכולתן כדי להשיג יתרונות לעצמם, על חשבון האחרים.
זה קרה בעבר, וממשיך וקורה בימינו.
המנהיגים דאגו ליצר תודעה של יחד, שעונה על צורך אנושי עמוק, בעיקר באמצעות בניית סמלים וטקסים משותפים, מצד אחד, והתלכדות כנגד אויבים משותפים מהצד השני.
בעלי ההשפעה השליטו בחברה אמונות ודעות בכוח השפעתם, והפכו את האנשים לכלי משחק בידיהם, באמצעות מניפולציות.

(מניפולציה היא סוג של השפעה חברתית, בה אדם מנסה לשנות את תפיסתו או התנהגותו של אדם אחר, באמצעות טקטיקות הכוללות הצגה משכנעת של מידע מסולף, רמייה או ניצול –
מתוך ההגדרה בויקפדיה)

פחד מפני גורמים חיצוניים 
הטלת פחד הוא כלי בסיסי המשמש לשליטה. פחד משפיע על המצב הנפשי, פוגע בתחושת הביטחון האישי, וגורם לאנשים לרצות לקבל עזרה והכוונה מידי מי שמשדר כוח וסמכות.
יצירת מצבי סכסוך, יוצרת תנאים לצמיחת פחד. לכן יצירת מצבי סכסוך ומלחמה הנם כלי המשמש שליטים לאורך הדורות.
השלטת האמונה או התפיסה שהאחר מסוכן ומהווה איום היא כלי נפוץ, גם כיום.

To influence reality
להתערב במציאות

פחדים ממה שבתוכנו
עוד צורה של הטלת פחד היא השלטת סכסוך פנימי בתוך האדם. התערבות בתפיסת האדם את עצמו, והנחלת התחושה שיש דברים לא בסדר בתוכנו. אם לא נאבק בדברים שבתוכנו, ונדכא אותם – ניענש.
השפעה זו היתה ונשארה אמצעי להשלטת פחד או תחושת מצוקה בקרב אנשים, בעיקר על ידי מנהיגות דתית. בעלי השפעה שמזוהים כחלק מהמנהיגות הדתית והרוחנית, השתמשו בכלי הפחדה מהאחר(הכופרים), ובנוסף גם יצרו תחושות אשמה ופחד מפני עונש, עקב דברים רעים שיש באדם בפנים. לצורך זה הביאו סיפורים, שהטביעו חותם בתודעת האנשים לגבי שכר ועונש, והקיום של גמול ועונש גם לאחר המוות.

 

מלכוד
עד היום המין האנושי לכוד במניפולציות אלו, ונכנע להן. ומשלם עליהן מחירים גבוהים, רגשית וגם כלכלית. אדם משלם באמצעות מיסים הנגבים ממנו כספים המשמשים ליצירת הפער הכלכלי שבין השליטים, המקורבים ובעלי הכוח – לבינו.
המיסים שאזרח משלם מועברים בחלק ניכר מהם לטובת השקעה בליבוי סכסוכים צבאיים, ושמירה שלא ידעכו. כך שהמין האנושי מתנהל תוך בזבוז רב של משאבים לצורך זריעת הרס בעולם.

אפשר גם אחרת
יש אנשים המתמודדים עם הרעיונות המניפולטיביים, ומגבשים תפיסות אחרות על החיים, המאפשרות להם יותר עצמאות במחשבות ובבחירות שלהם. ואפשרות לתפיסת עולם אחרת.
רבים עושים זאת מתוך שאיפה ליצור שינוי חיובי בעולם. לסייע להתפכחות ולבחירה בדרך ליצירת מציאות טובה יותר. מציאות שבה האהבה תהיה נוכחת, במקום הפחד. אהבת אדם לעצמו לזולתו, לעולמו.

.

1 מחשבה על “מלחמות וסכסוכים כאמצעי לשליטה”

  1. מקסים! אילו רק אנשים היו מודעים למטריקס שהם חיים בו, באיזו קלות שטפו להם את המוח מילדות ועיצבו (עיוותו) את תפיסת עולמם כך שתמיד יהיה אויב חיצוני להם שמאיים על הקיום הממשי, וכך המושלים ממשיכים להפריד בין בני האדם בגלל אמונות טיפשיות. תודה לך.

השאר תגובה