נסיכות ואבירים, מלבושים ומסרים

clothes
בגדים

מסתכלת על הורים, ומסרים שהם מעבירים לילדים.
על הבנות הלובשות בגדים ורודים. מלובשות כנסיכות. לא כול הזמן, אבל תסמין הנסיכות והאבירים עדיין קיים.
מולו, ובו זמנית, יש את הבגדים הפשוטים. מכנסיים וטי שירט. בגדים נוחים ליום-יום. שמותר ללכלך, לשבת איתם בארגז החול. לשחק.
העיצובים מתחלפים עם חילופי האופנות. כיום יש אפשרות לבחור בין הרבה סגנונות. מעוצב, או פשוט, משויך למסרים ברורים, או סתם כסות לגוף. בלבוש מובלעים מסרים שונים.


השתייכות חברתית – מסומנת על ידי לבוש – סוג הלבוש יכול להחצין השתייכות חברתית, השתייכות רעיונית. יש סגנון לבוש המבוסס על תרבות ומסורת. יש סגנון המבוסס על מסרים מהתקשורת. מישהו עיצב תפיסה של חזות הולמת. המציגה מי אתה שואף להיות, לאן אתה חותר בחיים. סגנון הלבוש מספר משהו משמעותי על האדם: ההשתייכות החברתית שלו, מעמדו, תפיסת העולם שלו.

מהו המנהג הרווח סביבי, המפריד זהות של גברים ונשים באמצעות הלבוש?
מקורו עתיק – של אבחנה ובידול של נשים וגברים, שקשור לתרבויות השונות, ולתפקידים החברתיים המיועדים לשני המינים, תפקידים שונים- לבוש שונה. כיום יש אפשרות לחדד את ההבדל, או לטשטש אותו – כול אחד לפי בחירתו.

Clothes hung on a clothesline

האופן בו מלבישים לעיתים ילדים וילדות קטנים בבגדים מסוגננים, המחקים את עולם המבוגרים, ומשייכים אותם מראש חברתית – לקבוצת שייכות מסוימת – מציג גם הוא תפיסת עולם, המוצגת לראווה כלפי חוץ.
האופן בו מלבישים ילדים מציג לעיתים שאיפות של ההורים לגבי ילדיהם. כשילד מולבש בבגדים שיש לשמור עליהם נקיים, בגדים שמציגים שאיפות לגבי עתידו, הוא מייצג את חלומות ההורים שלו לגביו – ולגבי ערכו החברתי.

כאשר הבגדים מגבילים תנועה חופשית, מצרים על הגוף, הם מזכירים לי שהבחירות בהשתייכות חברתית, דווקא זו ש"נחשבת" שמשדרת יוקרה כלשהי, יש איתה בחבילה הרבה הגבלות על היכולת להקשיב פנימה, על התנהגות ספונטנית, חופשית. על היכולת לבחור מה לעשות, במה לעסוק.

אנחנו בעולם מורכב, המאפשר לבחור במקבץ מסרים מגוון, גם בלבוש. מי שרוצה מרחב חופשי, לא כולא את עצמו בסגנון אחיד, ונוקשה. אפשר פשוט להתלבש כדי להגן על הפרטיות של הגוף, והסתרתו בהתאם למוסכמות החברה, ושמירה על חומו, מפני קור. הגנה מהשמש.

Trousers hung on a clothesline

יש בלבוש ביטוי של טעם אישי, והעדפות לצבעים, וסגנונות. חיפוש ובניית תדמית. זמנית, או קבועה. התאמה אישית שמאפשרת נוחות רגשית. התאמה לצווי החברה, או הנסיבות החברתיות, שמאפשרת נוחות חברתית.
עולם שלם של תפיסות עולם וזהות משולבים בבחירת הלבוש.

 

עוד פוסט לגבי בגדים פרסמתי בנובמבר 2016 בשם להתלבש ולהתבייש.

השאר תגובה