חרוב מצוי

Carob tree with fruit

משפחה: כליליים – קסלפיניים. תת משפחה במשפחת הקטניות. מוצא – מזרח הים התיכון.
החרוב הוא עץ מוכר למדי – מצוי בחורש הים תיכוני, בחברת אלונים ואלות, מהגדולים שבעצי החורש, עם שורשים חזקים ומסועפים. צומח היטב בין הסלעים. מצוי בכול אזורי הארץ ומשמש גם כצמח גינון בחורשות ובשדרות ביישובים שונים.
החרוב ירוק עד, נושא עלים ירוקים כול השנה. בדרך כלל החרוב הוא עץ דו-ביתי. בעונת הפריחה העץ נושא פריחה זכרית או נקבית. העצים הנקביים נותנים פרי, ואילו בזכריים רק תפרחות עם אבקנים הנובלים ונושרים בסוף פריחתם.


ישנו לפחות מין אחד שבו פרחי הזכר נמצאים באותה תפרחת עם פרחי הנקבה, ונקרא: סנטה פה.

The fruit of the carob tree

פרי החרוב מבשיל בסוף הקיץ ובסתיו. בסוף הקיץ, בעוד יש פרי על העץ – מופיעות התפרחות החדשות – עם התפתחותן ניכר ההבדל בין התפרחת הזכרית לנקבית. התפרחת הזכרית מלאה באבקנים, ומפיצה ריח חזק. הנקבית היא אשכול של חרובים זעירים, ובראשם הצלקת של הפרח.

החרוב שייך לתת משפחה של משפחת הקטניות. (כך גם כליל החורש). משפחה זו מגדלת את זרעיה בתוך תרמילים. פרי החרוב מתוק.
אל עצי הבר נוספו עצי חרוב משובחים יותר שהובאו מארצות אחרות. החרובים שלהם יותר עבים ומתוקים. את פרי החרוב ניתן לאכול כמות שהוא, או להפיק ממנו מוצרים מתוקים כמו דבש חרובים, ואבקת חרובים. בעלי חיים שונים נהנים גם הם מהפירות. פירות החרוב משמשים מזון  לפרות ולעיזים, שרועים בחורש.
זרע חרוב, קרוי במקורות גֵרָה, ומשמש כמידת משקל לדברים קטנים. רוב הזרעים בגודל אחיד ,ובמשקל של 0.200 גרם.
מקורה של מידת המשקל הסטנדרטית לאבני חן, הקרט, ( 200 מיליגרם), גם הוא בזרעי חרוב, (שם החרוב ביוונית – קרטוניה).

הפריחה הזכרית מושכת דבורים. הפריחה חלה בסתיו, בעונה בה אין הרבה פריחה, ותרומת עצי החרובים להזנת הדבורים בעונה זו גדולה. ההאבקה בחרוב באמצעות חרקים וגם על ידי רוח.
פריחת החרוב הזכר מדיפה ריח בולט המזכיר זרע אנוש, בגלל מרכיב זהה. ( שניהם מכילים פוליאמין המכונה קדוורין (Cadaverine). מקור השם קדוורין הוא בריח האופייני לגוויות. Cadaver באנגלית פירושו גווייה. זהו ריח המתקבל מהתפרקות חומצות האמינו בתאים המתים). ריח זה מושך אליו מאביקים, שנמשכים לריח של גוויות, רבים מהאנשים לא אוהבים ריח זה.

כדי לגדל חרוב נושא פרי משובח – עדיף למצוא שתילים מבוררים מורכבים, או לדאוג לביצוע הרכבה על שתיל או עץ קיים.
בעבר יותר העריכו את ערכו של פרי החרוב ונטעו חרובים נקביים מזן משובח בכמה וכמה חורשות בארץ.

 

שם עממי באנגלית: Carob Carob, Locust tree.

השאר תגובה