אוגוסט-לוח שנה לגינה

סוף הקיץ מתקרב- זמן לתכנן מחדש לקראת עונה חדשה שבפתח.

פירות קיץ – ענבים, סברס, תאנים – צילום: מיה לפיד

הימים עדיין חמים, אך הם הולכים ומתקצרים. מידי פעם עננים לפרקי זמן קצרים, מזכירים שהסתיו יגיע אחרי הקיץ, גם תפרחות החצב הראשונות, המקדימות, צפויות להופיע ולשמש תזכורת לאוהבי הצמחים שזמן התחלפות העונות מתקרב . חלק מירקות הקיץ ממשיכים לשגשג בעונה זו, וחלקם כבר מסיימים את יבולם. בחודש זה עדיף להתחיל לתכנן גידולים חדשים, שמועדם החל מספטמבר, והם כבר מיועדים לעונה הקרירה יותר.
מלבד השקיה, המשך עישוב וקטיף של הירקות שפירותיהם במיטבם גם בעונה זו והתרעננות בפירות קיץ, אפשר לאסוף זרעים לגידול בקיץ הבא ולתכנן את גידולי העונה הבאה, היא עונת הסתיו.

זמן איסוף זרעים בעונה זו
ניתן לאסוף זרעי אבטיח, מלון, דלעות למיניהן, זרעי פלפלים בשלים, למיניהם, זרעי עגבניה – ( סוחטים את המיץ עם הגרעינים, שוטפים במסננת צפופה, מייבשים על ניר סופג, ומאחסנים- אפשר עם הנייר. אפשר פשוט לייבש בנייר סופג כלשהו את הגרעינים עם המיץ, ולאחסן עם הנייר כשמתייבשים לגמרי לגמרי). אפשר להשאיר פירות של מלפפון, קישוא, פקוס שיסיימו את שלב ההתפתחות, על הצמח, וזרעיהם יבשילו ויהיו מוכנים לאסיף. ירקות אלו ממשפחת הדלועיים, יפתחו עם התפתחותם והבשלתם גרעינים קשים, שמתאימים להמשך גידול.
כדי לאסוף זרעי שעועית ולוביה למיניהן צריך להשאיר מספר תרמילים על הצמח, לתת להם לסיים את גידולם, ולהתייבש. אפשר לשמור עם התרמילים, או להוציא את הזרעים. גם תרמילי הבמיה יבשילו זרעים אם נניח לאחדים מהם להמשיך את התפתחותם על הצמח. גם פירות החציל יבשילו זרעים אם נחכה איתם. הריחן יגדל זרעים לאחר הפריחה. אפשר לעקוב מתי התפרחת מתייבשת, ובאיזה שלב אפשר להפיק ממנה זרעים.

 הכנות ותכנון – לקראת עונת הסתיו
המתמידים עם עבודות בגינה- צופים קדימה להתחלפות העונה, ומכינים מקומות פנויים לעונת הסתיו. ערוגות ומקומות בהם גדלו צמחים, ונקטפו צריכים לקבל דישון כהכנה לגידול צמחים חדשים. לקראת סוף החודש כדאי לפנות את שאריות הצמחים והעשבייה, (ולהשתמש בהם לחיפוי, או לקומפוסט) ולדשן את השטח המיועד לגידול בקומפוסט או הומוס, שמחזירים לקרקע חומרי הזנה לצמחים, מעשירים את האדמה, ומשפרים את המבנה וההרכב שלה.
אפשר לתחח קלות את המקומות המיועדים לשתילה וזריעה, בעזרת מעדר, כדי שהעבודה בערוגה תהיה נוחה יותר, ולהשקות כדי להנביט מחזור ראשון של עשבייה, ולעשב לפני תחילת הגידול. (לא הכרחי). לקרוא את רשימת הגידולים לסתיו, קישור להנחיות לגידול ירקות (נמצא בפוסטים הנבחרים) ולתכנן את מיקומם, וכמות הצמחים שמעוניינים לגדל. הכנת רשימת זרעים ושתילים שרוצים להשיג לספטמבר. ולחכות לספטמבר.
הרוצים להקדים יכולים להתחיל בשבוע האחרון של אוגוסט, אך לרוב צמחי הסתיו יתפתחו טוב יותר ככול שהקרירות תגבר.

dried fruit
ייבוש בשמש- תאנים ותפוח

בעצי הפרי
פירות קיץ עדיין בשפע, תאנים מזנים מאחרים, ענבים, סברס. עונת האגסים ועוד.
ראשוני הרימונים, המקדימים. גויאבה תותית, פירות אחרים בשלבי התפתחות שונים – תמרים, גויאבות, אבוקדו, פירות ההדר. פג'ויה, זיתים. מומלץ להמשיך ולייבש פירות ראו עוד בפוסט ייבוש פירות בשמש- תהליך פשוט וקל

אצל מי שהכין שתילים מייחורים של גפן תאנה ורימון יש עכשיו שתילים מוכנים לשתילה. ראו פוסט הכנת שתילי עצים מייחורים – עשה זאת בעצמךניתן לשתול, לפנות ערב, בימים הפחות חמים, או לחכות לספטמבר, גם עם שתילה זו.


כך נראים באוגוסט שתילים שהוכנו מייחורים בפברואר- גפן תאנה ורימון.

השאר תגובה