תפוחי אדמה- פקעות המתפתחות בסתר באדמה

Potato tubersNew potatoesתפוחי אדמה הם הפקעות אוגרות המזון, של צמח ממשפחת הסולניים. קרוביו המוכרים במטבח הם העגבנייה, החציל והפלפל. בהבדל מקרובי משפחתו אלו- שאנו אוכלים את פריים, בתפוח האדמה היבול מסתתר מתחת לפני הקרקע.

אותה הפקעת המשמשת אותנו למאכל, משמשת את הצמח להתרבות- מכול פקעת יכול התפתח צמח חדש. תפוח האדמה הוא צמח עונתי על פי רוב. הצמח אוהב מזג אוויר מתון, לא חם מאד ולא קר מאוד. בישראל יש מחזור גידול סתווי, ומחזור אביבי. הצמח המתפתח מהפקעת הוא שיח לא גבוה, שגבעוליו רכים, מהפקעת צומחים גבעולים כלפי מעלה, שרשים אל תוך האדמה וסוג Potato tubers and fruitsמיוחד של גבעולים, המשמש לגידול פקעות, שהן למעשה איבר מיוחד שמתפתח מגבעולים אלו. תפוחי האדמה נאספים כשלושה – ארבעה חודשים לאחר הטמנת הפקעות.

הפקעות מתחילות זעירות, וככול שהצמח מתפתח, הוא שולח אליהן חומרי מזון, לאגירה, והן הולכות ותופחות. מאחר שהן נהיות תפוחות, ועגלגלות במידת מה, הפקעות נקראות בעברית תפוחי אדמה. בתחילה, הפקעת עטופה בקליפה רכה דקה ועדינה, היורדת אם לוחצים עליה. כשהפקעת משלימה את גידולה, הקליפה נהיית מוצקה יותר, ודבוקה היטב לפקעת.

יש תפוחי אדמה בשלל זנים ומגוון צבעים. בין לבן, לצהבהב, לאדמדם ולוורוד. מאותו שיח יכולים להתפתח תפוחי אדמה בצורות שונות, ובגדלים שונים. אך כולם יהיו דומים בתכונותיהם, כיוון שהתפתחו מאותה פקעת שהיא בעצם גבעול. הצמח מוציא פרחים, אך אין לפרחים קשר להתפתחות הפקעות. מן הפרחים מתפתח לעיתים פרי ירוק דמוי עגבנייה ובתוכו זרעים.
מהזרעים יוכלו להתפתח תפוחי אדמה שאינם זהים בתכונותיהם. כך יכולים להיווצר זנים חדשים.

Planting potatoe

זריעת תפוחי אדמה בחודשים פברואר – מרץ

מקורו של הצמח באמריקה הדרומית. רק לאחר גילוי אמריקה, הצמח הפך לגידול חקלאי ביבשות האחרות, ומאחר שהוא נותן יבול גדול ומשמש כמזון בסיסי, הגידול והשימוש שלו הפכו נפוצים מאד.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s