תאנה

בחודש יולי מתחילה ההבשלה העיקרית במינים המקדימים של עצי התאנה.
התאנה נמנית על שבעת המינים בהם נתברכה הארץ, ושֵם פירותיה בתקופה הקדומה היה קַיִץ כשמה של העונה. לא ברור , מי נקרא על שם מי. (גם הקוצים – מסימני העונה, והקיץ, שמותיהם משתלבים).

התאנה מוזכרת בסיפור אדם וחוה, כאשר התביישו בהיותם ערומים, ועשו להם חגורות: "וַתִּפָּקַחְנָה עֵינֵי שְׁנֵיהֶם וַיֵּדְעוּ כִּי עֵירֻמִּם הֵם וַיִּתְפְּרוּ עֲלֵה תְאֵנָה וַיַּעֲשׂוּ לָהֶם חֲגֹרֹת" (בראשית ג פסוק ז).

אני תוהה האם הקישור בסיפור הקדום לעץ התאנה המוכר בימינו הנו קישור נכון,

מאחר ועלי התאנה מגרדים, ועלולים לגרום אי נוחות לגוף החשוף, ואף לאלרגיה,אצל חלק מהאנשים.

אך אין ספק  שגידול תאנים היה חלק מהחקלאות באזור בתקופות קדומות, יחד עם גידול הגפן, ועם הפסוק המוכר ":וְיָשְׁבוּ אִישׁ תַּחַת גַּפְנוֹ וְתַחַת תְּאֵנָתוֹ וְאֵין מַחֲרִיד כִּי פִי יְהוָה צְבָאוֹת דִּבֵּר" (מיכה ד, פסוק ד). פסוק זה הוא המשלים של הפסוק המעורר תקוה- "ג…וכתתו חרבֹתיהם לאתים וחניתֹתיהם למזמרות, לא ישאו גוי אל גוי חרב ולא ילמדון עוד מלחמה ד וישבו איש תחת גפנו ותחת תאנתו ואין מחריד…"

התאנה הוא עץ נשיר, שמוצאו באזורנו, בתורכיה פרס ועיראק. יש עדויות שהעץ בויית לחקלאות בתקופות קדומות.
לתאנה זנים מרובים, ומועד הבשלת הפירות קשור בזן.
גל הבשלה ראשון , לקראת הקיץ- נקרא תאנים בִּכּוּרוֹת- כלומר ביכורי תאנים.
זמנו של הגל המקדים בערך מחג הביכורים, ועד הקיץ. בעונה זו לא כול הזנים מבשילים פרי. ולרוב כמות הפירות קטנה. אחר כך יש הפסקה, עד הגעת העונה העיקרית.

יש תאני יולי, ותאני אוגוסט והלאה. לרוב הזנים המקדימים מסיימים קודם, והזנים של אמצע הקיץ ממשיכים להניב בסתיו, וחלקם אפילו עד תחילת החורף.
הפירות ירקרקים או סגולים, ושילובים של ירוק וסגול, בהתאם לזן.
תאנה בשלה היא פרי מתוק מאד, וניתנת לייבוש לדבלה.

רוב התאנים צומחות באופן טבעי עם הרבה גזעים, מינים אחרים נוטים יותר לגזע מרכזי אחד, וצימוח לגובה.
תאנים הצומחות מזרעים – חלקן זיכריות, והפרי שהן עושות מתפתח, אך לא מבשיל, ובהגיעו לגודל המלא הוא נושר לארץ. לכן נהוג לגדל את התאנים מייחורים(ענפים שהשתרשו) הנלקחים מעצים שפריים מוצלח. קל להרבות את התאנים מייחורים  [ראו פוסט הכנת שתילי עצים מייחורים – עשה זאת בעצמך].

לעץ התאנה נוזל חלבי וצורב. מבנה הפרי מיוחד, רבים ההסברים שניתן למצוא לגבי הפרי, והם מעניינים, אך אני אוהבת אותו בעיקר בגלל מתיקותו הרבה. וגם כי קל ליצור ממנו שתילים, לוקח שנים בודדות עד שהוא הופך לעץ, ומהר ניתן לקבל פירות ראשונים.

Picture1

התאנים בתמונות גדלות במשק שלי.יש אוסף שלם של זנים מהרבה מקורות שונים, ללא שמות מסחריים.

 

1 מחשבה על “תאנה”

השאר תגובה