אפריל – לוח שנה לגינה

אפריל- התחלפה עונה.

האביב הגיע – גידול ירקות קיץ  / עישוב וחיפוי / השקיה / דילול פירות ועוד…

השקייה
עונת הגשמים הסתיימה לכן יש לעקוב אחר הצורך של הצמחים בהשקיה.
זה הזמן לוודא שמערכת ההשקיה בגינה מסודרת ותקינה, ולהתחיל בהשקיה סדירה.
הסבר מפורט לגבי השקיה בקישור הבא: השקייה – הסברים והנחיות.
ופה ניתן למצוא הנחיות לגידול ירקות – סתיו, חורף ואביב

צמחי העציץ הם הראשונים שצריכים להיכנס למשטר השקיה מסודר, מאחר שנפח הקרקע המושקית בתוך העציץ קטן, והצמח מאדה מים בקצב גובר בעונה זו.
אפשר לשקול העברת חלק מהעציצים לאזורים מוצלים – ובכך לצמצם את הדחיפות והתכיפות של ההשקיות. צמחי בצל ופקעת שסיימו או מסיימים לפרוח, כמו נרקיסים ורקפות כבר יכולים להיכנס לתרדמה בהדרגה, ולחכות להתעוררות עם בוא החוף. חשוב להשאיר את העלים להתייבש באופן טבעי, דבר שיסייע לבצל או לפקעת להיכנס לתרדמה בצורה נכונה.

דברים  שכדאי לעשות:

עישוב וחיפוי – העישוב נחוץ במקומות בהם הצמחייה הטבעית מתחרה בצמחי הגינה, או במקומות בהם רוצים שבילי מעבר.
כדאי להשתמש בעשביה שקיצצנו ובפסולת צמחית עדינה מגיזומים שבוצעו,  לחיפוי בין הצמחים ותחת עצים. החיפוי הצמחי מצל על הקרקע, מצמצם איבוד מים, ומקטין כמות ותכיפות השקיה הנדרשת. בהמשך – חיפוי צמחי מתפרק ומטייב את האדמה.

הוספת קומפוסט באזור הגידול – כחלק מההכנה לגידול, לצורך טיוב ודישון הקרקע. הקומפוסט חשוב להבטחת צורכי ההזנה של הצמחים.  כ5 ליטר למ"ר, או בהתאם להוראות היצרן. אפשר לערבב קלות בשכבת הקרקע העליונה.

ירקות לקיץ – זריעה ושתילה 
עגבנייה, פלפל וחציל. תירס ושעועית ממינים שונים.
 קישוא, מלפפון. דלעות למיניהן, אבטיח ומלון.
לוביה – שהיא שעועית מטפסת. במיה. חמנייה. אפשר גם בטטה – (מגדלים מייחורים)  וארטישוק ירושלמי. פטרוזיליה, ריחן (בזיליקום). מלוחייה. תרד ניוזילנדי.
ירקות קיץ קלאסיים שמניבים עונה ארוכה הם: עגבנייה, פלפל וחציל, מספר צמחים בודדים יכולים להספיק למשפחה לעונה שלמה. אפשר לגוון עם שרי, ולהוסיף תרד קיצי (ניוזילנדי).
צמח נוסף שמשמח ומוסיף למגוון בגינה הוא הריחן (בזיליקום). הריחן מספק עלים לתיבול עונה ארוכה וכן בהמשך גידולו מתחיל לפרוח ומושך פרפרים לגינה.
זה הזמן גם לדלעות מאכל למיניהן, לדלעות נוי, ולצמחי הליפה (קרובי משפחה של הקישוא האבטיח המלון והמלפפון) הליפה היא צמח מטפס, הצורך הרבה מקום ודי הרבה מים. פריחתו צהובה ומושכת תשומת לב, בעיקר בסתיו.
צמח המכסה שטחים בירוק ומשתרע מאד היא הבטטה. יכולה לשמח צמח כיסוי. נשתלת מייחורים (לא בטטות, אלא ענפים שמשרישים אותם).
גידול מעניין נוסף הוא הארטישוק הירושלמי, אותו מגדלים מפקעות. הצמח עצמו הינו שיח חמנייה, הפורח בשפע בסתיו. הפקעות נאספות לקראת החורף.

תמיד נעים לשלב צמחי נוי בגינה.
מבין צמחי הנוי העונתיים הקלים לגידול – הציניה, הגומפרנה, הטגטס, ושעועית נוי הנקראת לבלב.
עונת פריחתם ארוכה ויכולה להמשך אל תוך הסתיו.
ניסיון מעניין הוא שימוש בזרעים החבויים בירקות העולים לשולחננו.
ניתן לקחת עגבנייה, או עגבנית שרי, לסחוט מיץ עם גרעינים ישר לאדמה, או לעציץ. אין צורך בהמתנה או בייבוש. כמו עם זרעים בדרך כלל, פשוט להשקות ולחכות. ניתן לזרוע ללא המתנה גם זרעים של פלפל אדום. של דלעת, מלון או אבטיח. תירס פופקורן ניתן לגדל מגרעיני פופקורן. זהו זן שונה מתירס רגיל.

בדיקת נביטה של זרעים ניתן לעשות בכלי ובו שכבת צמר גפן רטובה. הזרעים סופגים מים מהמצע הרטוב, אם הם תקינים אחרי כמה ימים ניתן לצפות בנביטה. אפשר בזהירות להעתיק אותם לאדמה או לעציץ.

איסוף זרעים
זו העונה לאסוף זרעים של צמחים שסיימו לפרוח. יש לשים לב שתרמילי הזרעים או המעטפת שלהם אכן יבשים, שאז הזרע השלים את תהליך התפתחותו. הציפורנית המצרית ראשונה לפתוח את הלקטי הזרעים.
בקרוב ניתן לאסוף זרעי תורמוס. וכן  הזמן לאסוף זרעי פרג. אם השארתם בגינתכם ירקות חורף ואתם סבלניים, ייתכן שתוכלו לאסוף גם מהם זרעים, לאחר שיסיימו לפרוח, ולאחר זמן המתנה סבלני ומעקב אחר התפתחות הזרעים.

בעצי פרי – זהו זמן לדלל פירות. חושבים על הגודל הסופי אליו הפרי יכול להגיע – אפרסק, נקטרינה, תפוח – יש להשאיר על הענפים מספר פירות שיאפשרו לכול פרי להתפתח לגודל מלא. נקבל פחות פירות אך יותר יפים ובמצב יותר טוב. פרי צפוף – הנו פרי קטן, המכביד על התפתחותו העתידית של העץ.

הגנה על הפרי ממזיקים – באמצעות רשתות – ישנן רשתות המיועדות להגנה על הפרי מפני מזיקים.
רשת נגד צפרים – למי שתחרות הציפורים עוברת את גבול הטעם הטוב – לשסק למשל.
רשת נגד תולעים, או רשת נגד חרקים – הרשת לבנה, צפופה ודומה לרשת חלונות. התולעים הלבנות הנם רימות של זבוב הפירות – שנקרא גם זבוב הים התיכון. הזבוב עוקץ את הפרי הצעיר, ובהמשך הרימות מתפתחות בפרי, וגורמות לו להירקב.
עוטפים את העץ ברשת, לאחר שמבחינים בפירות הצעירים, ולאחר הדילול. את שולי הרשת מצמידים לקרקע, על ידי הנחת אבנים למשל, כמשקולות, או אוספים סביב הגזע וקושרים. כך יתקבלו פירות לא נגועים. כדאי כבר החודש לכסות את הפירות. רשת כזו מועילה כמובן גם נגד תולעים שהם זחלי פרפרים- כמו עש התפוח, וחכליל הרימון.

השאר תגובה