מחשבות על פורים ומסרים

סמיילי הפוךממרחק של השנים, כאשר לשחק ולהשתטות אני מרשה לעצמי כל השנה, מידי פעם, ותחפושות בעיני הם כול מה שאנשים נוהגים ללבוש – מול שירי הילדים על אסתר ומרדכי, שוב צפה אצלי השאלה, מה בעצם המסר של חג פורים. האם מעבירים מסר מעבר לסיפור המגילה?

אז מה בעצם יכול להיות הלב של חג הפורים, של מגילת אסתר?
ומה בעצם המסר שצריך לעבור בחג זה? מסר עם משמעות ערכית, חינוכית – הרלוונטי בתקופתנו?

ברור שאפשר למצוא בסיפור מסרים רבים ושונים. מהם קשורים למעמד האישה, לסיפור ושתי ולסיפור אסתר. אני חיפשתי את הגרעין של הסיפור – העם שלנו בתקופה ההיא היה עם של גולים, שחי תחת שלטון מלך פרס, ותרבותו ומנהגיו השונים.
יצאה גזרה מטעם המלך לפגוע באנשי עם זה, בעקבות עצה של השר המן. …" יֶשְׁנוֹ עַם-אֶחָד מְפֻזָּר וּמְפֹרָד בֵּין הָעַמִּים, בְּכֹל מְדִינוֹת מַלְכוּתֶךָ; וְדָתֵיהֶם שֹׁנוֹת מִכָּל-עָם,…" . פורים מספר כיצד עמנו ניצל מהגזרה. אלא שהגזרות חזרו והופיעו בדורות הבאים, בצורות שונות, נגד עמנו וכנגד קבוצות ומיעוטים אחרים. היום כשיש לנו מדינה משלנו – האם ננהג בדרכי המן?

מה אפשר ללַמֵד בהזדמנות של חג זה, למה אפשר לחנך, במחשבה קדימה – פגעו בנו כי היינו מיעוט,
ודתנו הייתה שונה – הבה נקרא לסובלנות. נחנך לסובלנות, וכבוד.
צריך להשתמש בחג ולהפוך אותו לחג האחווה – כפי שהיינו רוצים שיראו אותנו ואת צרכינו, כך נראה גם את האחרים. לכוון לכך שנתייחס כאחים גם לשונים מאתנו. גם לגולים שבקרבנו.
בפורים היה נהוג להתחפש לבני עמים שונים – לסינים, לכושים, לאינדיאנים ועוד דמויות – בעצם לקהל רב גוני – בואו נחגוג את הרבגוניות, את היכולת להכיל את השונה. את כיבוד זכויות האחר, נזכר בחשיבות ההתייחסות לאחר ולשונה בכבוד ולמען עתיד טוב יותר – נחפש דרכים לחלוק את העולם באופן שבו יהיה מקום ושלום, ותנאים לחיים ראויים , לכול הברואים.

בפן של הרצינות –
אפשר ללמוד בחג הפורים על מעמד האישה, בהקשר לסיפור של ושתי ולסיפור של אסתר.
לדון ולשוחח על זכויות נשים, מעמדן ותפקידן בחברה.

אפשר לפתח דיונים על פוליטיקה, ולהשוות דרכי התנהלות, קבלת החלטות, והשפעת מקורבי השלטון – אז והיום. אפשר לדבר על הצורך הנפשי בפורקן, וצחוק, בשמחה ושחרור…
emoji-1

השאר תגובה