איך נוטעים שתיל של עץ

מתי לטעת
אפשר לטעת עצים כול חודשי השנה, אבל החודשים העדיפים הם חודשי האביב.
פברואר – שבט: מתאים לנטיעת עצים נשירים – אלו העומדים בשלכת, ובאביב יתעוררו, ויגדלו עלים חדשים, והצמיחה שלהם תתחדש. וכן שאר העצים המקומיים, שגם הם רגילים למזג האוויר כאן, והטמפרטורות העולות, והימים המתארכים יעודדו את הקליטה.

אפריל: לעצים כמו עצי הדר ואבוקדו – עדיף תנאים יותר חמימים. חודש אפריל, אחרי שחולפת התקופה של הקור הוא זמן יותר מתאים.

שתילים שגדלו במיכל
כיום מגדלים לרוב שתילים בשקיות או עציצים בהם שורשי העץ נמצאים בתוך אדמה או תערובת גידול, וקל להעביר אותם שלמים, אל בור הנטיעה. לכן, למעשה קליטתם יכולה להיות מוצלחת כול עונות השנה. מזג אוויר קר מאד או חם מאד עלולים להקשות על ההתפתחות של השתיל, בתקופה הראשונה.

איך לטעת
מאד פשוט לטעת שתיל.
בודקים מה גודל המיכל בו הוא נמצא. חופרים בור, ובהתחלה מודדים עם הכלי שגודל הבור מתאים, ושהחלק שמצוי בתוך העציץ/ שקית/ מיכל נכנס כולו בקלות לבור. כל החלק שבו השורשים, צריך למצוא את מקומו בתוך הבור, וליתר ביטחון, כדאי להעמיק עוד כס"מ , כדי שאכן כל החלק של השורש יהיה בתוך האדמה ומעט מכוסה.

כאשר ניתן להכניס את כל הכלי לבור, מפרידים את השתיל בזהירות מהכלי שלו, ומשתדלים שכל הגוש עם השורשים שבו לא יתפרק כלל, כדי לשמור על שלמות השורשים.
תומכים עם הידיים ומורידים אל תוך הבור בזהירות. שומרים שכיוון השתיל יהיה ישר כלפי מעלה.
ממלאים באדמה את המרווח בין הבור לשורשי השתיל.
זה הזמן לתת מים לשתיל, כדי שהאדמה, שמחזירים למלא את מה שנשאר מהבור תכנס היטב למקומה, ותתחבר לגוש השורשים, וכדי שאזור השורשים יקבל הרטבה טובה.

דישון
באדמה טובה ופורייה אין הכרח לדשן בזמן הנטיעה. אם האדמה נראית דלה, כדאי להוסיף קומפוסט בתחתית הבור ולפזר גם מסביב לשתיל ולכסות מעט את הקומפוסט.

השקייה
השתיל זקוק לרטיבות באזור של השורשים, וגם באזור שסביבם ומתחתם.
קודם כול חשוב להשקות בזמן הנטיעה. המשך השקיה תלוי במזג האוויר.
אם גשום ממש, ההשקיה נעשית על ידי הטבע. אם אין גשמים יש להשקות גם בימים שאחר הנטיעה, ולדאוג שתמיד תהיה לשתיל אדמה רטובה באזור השורשים.
שתילי עצי חורש טבעי יצטרכו מעט מים בהמשך. ואולי כבר בשנה השנייה, אחר החורף, יוכלו להסתדר ללא השקיה. שתילי עצי פרי יצטרכו השקיות סדירות במשך כול שנותיהם.

חוויה
לטעת עץ זו חוויה, אך העיקר הוא – להמשיך ללוות את השתיל, להמשיך להשקות, לתמוך אם צריך, לעקוב אחרי הצמיחה שלו, וליהנות ממנה.

ברכה לנטיעת עץ

1 מחשבה על “איך נוטעים שתיל של עץ”

  1. מירב כרמי

    תודה, בדיוק מה שהייתי צריכה
    אשמח מאד שתבואי לאירוע הנטיעות אצלנו
    18:02 החל מ 9:00 בשיתוף עם נשים עושות שלום

השאר תגובה